Connect with us

Ekonomi

Altın Fiyatlarındaki Hareketlilik ne Durumda? Altın Fiyatları Düşüyor mu?

Published

on

Güncel altın fiyatları şu şekilde: 16 Eylül’de çeyrek ve gram altın fiyatları ne kadar?

Vatandaşların ve yatırımcıların en çok araştırdığı konuların başında gelen soru altın fiyatlarındaki son dakika gelişmeleri oluyor… Döviz fiyatlarındaki artış altın fiyatlarının da artmasına neden oluyor. Altının gram fiyatı 236,43 lira olarak belirlendi. Hareketli haftalar geçiren çeyrek ve gram altın fiyatları haberimizde.

Kültürümüzün önemli yatırım araçlarından olan altın son 6 ayda en hareketli dönemlerinden birini geçiriyor. Her gün en çok takip edilen konuların başında altın fiyatları geliyor. Peki özellikle küçük yatırımcının yakından takip ettiği gram ve çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu? İşte güncel fiyatlar…

16 EYLÜL GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

ÇEYREK ALTIN:

Çeyrek altın 378,45 lira oldu. Çeyrek altının satış fiyatı ise 387,56 lira

GRAM ALTIN:

Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 236,43 lira oldu

CUMHURİYET ALTINI:

Cumhuriyet altını 1.560,00 liradan alınırken 1.580,00 liradan satılıyor.

Facebook Yorum
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Enflasyon uçtu : Emeklinin Yeni Zam oranı şaşırttı

Published

on

By

Emeklilerin Ocak zammı yüzde 10’u aşacak. Yüzde 20.8’lik enflasyon tahminine göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı yüzde 10.65, memur emeklilerininki ise yüzde 11.15 olarak gerçekleşecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Ocak’ta 2018’in ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak. Memur emeklilerine ise yüzde 4 toplu sözleşme zammı ve 2018’in ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 3.5’i aşarsa enflasyon farkı verilecek.

MEMURA FARK VAR

Yüzde 20.8’lik tahmine göre, 2018’in ikinci yarısında enflasyon yüzde 10.65 olarak gerçekleşecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı bu durumda yüzde 10.65 olacak. Memur emeklilerine ise yüzde 7.15 enflasyon farkı oluşacak. Memur emeklilerin Ocak zammı yüzde 4 artış ve yüzde 7.15 enflasyon farkıyla yüzde 11.15’i bulacak. Kesin rakam ise 3 Ocak’ta enflasyon verilerinin açıklanmasıyla ortaya çıkacak. Emekliler aynı ay içerisinde zamlarını öğrenip, yeni maaşlarını alacak..

Facebook Yorum
Continue Reading

Ekonomi

Türkiye’deki 3.Dev markada konkordato ilan etti

Published

on

By

Türkiye genelinde 50 mağazası bulunan Beta Ayakkabı konkordato talep etti. Beta’nın başvurusu, Hotiç ve Yeşil Kundura’dan sonra sektörün üçüncü önemli başvurusu oldu.

Taner İkiışık, Ankara Ticaret Mahkemesine yaptıkları başvuru sonrası yazılı açıklama yaptı.Türkiye’de sanayileşme sürecinin hızlandığı 70’li yıllarda espadril üretimi ile temellerini attığımız ve 1980’de üretime geçerek ülkemize bir Türk markası olarak değer katan Beta, bildiğiniz üzere 1985 yılında Nişantaşı’nda açılan ilk mağazası ile perakende sektörüne adım attı. Bu heyecanlı süreç bizim için yeni bir dönemin başlangıcıydı.

Ve her zaman daha ileriyi hedefleyerek, büyüme yolunda inançla yürümeye devam ettik. Bu hedef doğrultusunda 1986 yılında ilk ihracatımıza Amerika Birleşik Devletleri ile başladık. Şirketimiz için tarihi olan bu adımla, çok sayıda Avrupa Birliği ülkesinin kapılarını araladık. Geldiğimiz nokta itibariyle şu anda yılda 300.000 çift ayakkabı üretmenin ve bu rakamın yüzde 85’ini dünyanın farklı yerindeki müşterilerimize ulaştırıyor olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Tasarımlarımızda renkli ve farklı bir çizgi yakalayan ve bunu ürettiğimiz ayakkabılarda adeta bir imza haline getiren Beta olarak bugün, Türkiye’de toplam 400 çalışanımız ve 50 mağazamız ile online kanalımızla yılda 1 milyona yakın müşterilerimize hizmet veriyoruz.Tüm bunlarla birlikte Türkiye’nin önde gelen doğal deri ayakkabı markalarından biri olarak dünyada ayakkabı üretiminde yaşanan tüm gelişmeleri çok yakından takip etmekte ve uygulamaktayız. Yenilikçi ve gelişimci özelliğimiz ile Türkiye’de tüm ayakkabı üretim tekniklerinin birarada kullanıldığı tek ayakkabı fabrikasına sahip olma özelliğimizi de koruyoruz. Kendi markamızın yanı sıra dünyaca ünlü markalar arasında yer alan Wall Street, Caterpillar, Geox, Arctica, Sebago ve Harley Davidson gibi markaların da satışını gerçekleştiriyoruz.

Yarım asra yaklaşan tarihimizde Türkiye ekonomisine değer katmak ve ihracat ile de ülke ekonomisine fayda sağlamak için adımlar attık. Ancak son dönemde piyasalarda yaşanan TL’deki değer kaybı, nakit akışı sıkışıklığı, AVM’lerde kiralamaların döviz üzerinden yapılması gibi nedenlerle şirketimiz ödemelerinde kademeli olarak sıkıntı yaşamaya başladı. Geçtiğimiz aylarda hiç kamuoyuna aksettirmediğimiz fabrikamızda gerçekleşen yangın da tüm bu gelişmeler ile birlikte bizleri zor bir döneme soktu. Bir talihsizlik sonucu yaklaşık 6 ay önce fabrikamızda gerçekleşen yangına karşın, 1 ay içinde yeni makinalar satın alarak ve gerekli düzenlemeleri yaparak müşterilerimize hiç hissettirmeden yolumuza yeniden devam ettik. Fakat artık içinde bulunduğumuz süreç, ticari faaliyetlerimizi de etkiler hale geldi. Piyasa koşullarına uyum sağlamak adına, mevcut ödeme yapımızda sürdürülebilir değişikliklere gitmek, bazı tedbirler almak ve yasal süreçleri devreye koymak adına Yönetim Kurulu kararı ile yeniden yapılandırma sürecini başlatmış bulunmaktayız. Bu doğrultuda AVD Hukuk – Av. Fatih Dönmez ile birlikte gerçekleştirdiğimiz konkordato talebimiz gereğince, ilgili mahkemenin tedbir kararı aldığını açıklamak isteriz.

Tüm tedariğini yurt içinden yapan ve ihracat ile de Türkiye ekonomisine büyük faydalar sağlayan Beta markamız, Türk perakende sektörünün milli bir değeridir. Bu kapsamda piyasa şartlarına bağlı olarak başlattığımız yeniden yapılandırma sürecimizin temel amacı, müşterilerimiz, satış ve üretimini gerçekleştirdiğimiz markalar ve tedarikçilerimizin haklarını korumaktır. Bu süreç ile Beta markamız, hiç şüphesiz ki, daha sağlam ve kararlı adımlarla ilerleyecek ve ülke ekonomisine üretim, ihracat ve istihdamla değer katmaya devam edecektir. Bugüne kadar yarattığımız güven, kalite ve mutlu müşteri deneyimini daha nice yerli ve yabancı müşterimize uzun yıllar yaşatmaya devam etmek istiyoruz. Hedefimiz, günümüze kadar yüksek kalitesi, rahatlığı ve şıklığı ile elde etmiş olduğumuz güçlü imajımızı koruyarak, Türkiye ayakkabı sektöründe, modanın ve şıklığın temsilcisi olmaya devam etmektir

Facebook Yorum
Continue Reading

Ekonomi

Devletten Annelere destek : Günlük 70 tl verilecek

Published

on

By

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı geliştirdiği İş’te Anne Projesi ile kadınların anne olduktan sonra da annelik sorumluluğundan feragat etmeden işlerini yapabilmelerini sağlayacak bir dizi projeyi gündemine aldı. Bakanlık, anneleri iş gücü piyasasına kazandıracak projeden yararlanan kadınlara her gün için 70 TL tutarında cep harçlığı verecek.

Bakanlık, kooperatiflerden sorumlu kurumlar bünyesinde ‘Kadın Kooperatifleri’ birimleri kuracak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadınları aileleri ile iş hayatı arasında kalmaktan kurtaracak, onların iş hayatını kolaylaştıracak yenilikçi çözümler üretmeye devam ettiklerini söyledi. Hayata geçirecekleri proje ile çalışmak isteyen anneleri iş gücü piyasasına kazandıracaklarını anlatan Bakan Selçuk, Bakanlığın uygulamaya koyacağı İş’te Anne Projesi ile kadınların hem çocuklarının hem de işlerinin başında olmasını sağlayacaklarını dile getirdi.

İŞKUR YİNE DEVREDE OLACAK
İŞKUR’un çalışmak isteyen kadınları mesleki eğitim kursları veya işbaşı eğitim programlarına yönlendireceğini anlatan Selçuk, projeden yararlanan kadınlara kursa veya programa devam ettikleri günler için günlük 70 TL tutarında cep harçlığı ödeyeceklerini belirtti. Selçuk, ayrıca eğitim süresince katılımcıların iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerinin de karşılanacağını söyledi.

Selçuk, İŞKUR tarafından sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan annelerin kreş yardımı ile desteklendiğini hatırlattı. Selçuk, “2-5 yaş arasındaki çocuğu kreşe veya gündüz bakımevine devam eden kadınlarımız, kurs veya program süresince aylık 400 TL bakım desteğinden de yararlanabilecek” diye konuştu.

BAŞVURULAR NASIL OLACAK?
Selçuk, destek programlarından yararlanacak kadınların başvurularının nasıl olacağını da anlattı. Buna göre, kursiyerler tarafından destekten yararlanmak istenen çocuğa ait nüfus cüzdanı aslı ve kreş ya da gündüz bakımevi faturası gerekecek. Yine, kreş ya da gündüz bakımevinden alınacak SGK sicil numarasının yer aldığı belge ile birlikte kurs ya da programı düzenleyen Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne ya da hizmet merkezine müracaat edilmesi yeterli olacak.

Bakanlığın kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi için de yeni çalışmalar yaptığını dile getiren Bakan Selçuk, kadınların pazarlama faaliyetlerine yönelik destekleyici politika ve uygulamaları geliştireceklerini söyledi. Kadın kooperatifleri alanında güvenilir ve karşılaştırılabilir verilerin elde edilebilmesi amacıyla ayrıca veri tabanı oluşturulacağını da anlatan Selçuk, “Kadın kooperatifçiliği, destek mekanizmaları, işletme, yönetim, pazarlama ticaret/e-ticaret, ihracat/e-ihracat gibi konularda bilinçlendirme, eğitim ve rehberlik-danışmanlık çalışmaları düzenleyeceğiz. Kadın kooperatiflerine yönelik etkin ve verimli çalışmaların sağlanabilmesi için kooperatiflerden sorumlu kurumlar bünyesinde kadın kooperatifleri birimleri kurulacak” diye konuştu.

Facebook Yorum
Continue Reading

Öne Çıkanlar